Fintech w natarciu

dodał Rafał Tomkowicz
5 komentarzy

Fin-tech rośnie w siłę

Fin-tech rośnie w siłę. Co oznacza? Najprościej rzecz ujmując to firmy, które wykorzystują nowoczesne technologie w oferowaniu usług finansowych.

Rozwój tych nowych technologii wystawił przyszłość banków na ryzyko utraty monopolu na usługi finansowe oferowane dotąd wyłącznie właśnie przez banki.  Jak mówi Łukasz Kuleta z Ferratum Banku sektor Fintech będzie się mocno rozwijał i to zarówno w Polsce jak i Europie. A 2016 rok będzie w tym sektorze rewolucyjny.

„W 2015 roku Komisja Europejska wprowadziła przepis dotyczący liberalizacji wymiany informacji. To przyczyni się na pewno do jeszcze większego rozwoju sektora Fintech w Europie i w Polsce. Dla banków współpraca firm technologicznych z sektorem bankowym jest zagrożeniem. W Polsce firmy technologiczne współpracują bardzo mocno z bankami. Banki uczą się wielu nowych rozwiązań dzięki czemu możemy korzystać z technologii paypass, czy z tokenów. Zdaniem Łukasza Kulety z Ferratum Banku w 2016 roku zadzieje się bardzo dużo. Pożyczki społecznościowe, które dadzą możliwość pożyczania wzajemnego, crowdfunding, czyli wspieranie się małych przedsiębiorstw w pozyskiwaniu funduszy, to będzie w 2016 roku kluczowe. Rozwój technologii bitcoin, czyli kryptowaluty, to na pewno tez nastąpi. Mówi się, że instytucje finansowe zainwestują bardzo dużo w rozwój też formy finansowania. Rok 2016 to będzie rewolucja jeśli chodzi o współpracę sektora finansowego i technologicznego. „

Fintech powered by wonga

Tę współpracę już widać. Właśnie doszło do porozumienia między Funduszem HardGamma Ventures i firmą wonga.com. Celem jest wsparcie rozwoju polskich startupów w sektorze Fintech. W ramach współpracy firmy zainaugurowały pierwszą edycję GammaRebels Fintech powered by Wonga, programu pre-akcelaracji adresowanego do startupów działających w branży Fintech.

Trzeba dodać, że polskie firmy technologiczne od lat współpracują z bankami, wypracowując i wdrażając innowacyjne w skali światowej rozwiązania. Zdaniem ekspertów polski rynek może być wzorem dla rynków europejskich jeśli chodzi o współpracę banków z firmami technologicznymi. Ważnym aspektem jest tutaj fakt, że model ten zabezpiecza zarówno interesy banków jak i klientów, a jednocześnie wykorzystuje potencjał firm z sektora Fintech.

Kreditech liderem rynku Fintech

Firmy KMPG oraz H2 Ventures po raz drugi przedstawiły ranking 100 najlepszych firm z 19 krajów z całego świata, skupiających się w swoich działaniach na technologii Fintech. Jest to technologia umożliwiająca dostęp do usług finansowych z poziomu m.in. urządzeń mobilnych i służąca sprawnemu zarządzaniu finansami osobistymi. Ranking uwzględnia 5 czynników. Są to: ocena sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa, szybkość pozyskiwania kapitału, różnorodność geograficzna i sektorowa, rodzaj klientów, typ rynku oraz tzw.”X-Factor”. Wśród 10 liderów rynku Fintech 6. miejsce zajął Kreditech – niemiecka firma technologiczna, która specjalizuje się w udzielaniu m.in. pożyczek pozabankowych. W Polsce działa pod takimi markami, jak Kredito24.pl, Flexinero.pl czy Zaimo.pl. Kreditech wykorzystuje Big Data, w 100 proc. zautomatyzowane systemy oraz algorytmy, które pozwalają pozyskać dane o kliencie, przeanalizować je i wydać opinię o jego zdolności kredytowej, w zaledwie kilka sekund.

Choć sektor Fintech wciąż jeszcze raczkuje i jeszcze długo opierał się będzie jak dotąd na branży finansowej, trudno oprzeć się wrażeniu, że w niedalekiej przyszłości w sektorze usług finansowych czeka nas prawdziwa rewolucja.

[infobox][/infobox] [posts title='Aktualności z rynku pożyczek online' cat_name='aktualności'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz