Credit Invest na rynku pożyczkowym

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarze

Jak oceniacie miniony rok z Waszej perspektywy? Co się udało zrobić?

Rok 2018 był wymagającym, aczkolwiek dobrym rokiem dla Credit Invest S.A. Pomimo wielu zmian regulacyjnych na rynku finansowym oraz kilku mniejszych lub większych afer utrzymaliśmy tempo rozwoju. Patrząc na to w jakich tarapatach w drugiej połowie 2018 roku znalazły się niektóre instytucje finansowe uważam to za spory sukces.

Z całą pewnością dużym osiągnięciem minionego roku było opracowanie modelu sekurytyzacji pożyczek 30-dniowych. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że istotną rolę w tworzeniu tego modelu odegrali sami zainteresowani, czyli zarządzający firmami pożyczkowymi. Dzięki naszej wspólnej pracy powstał model, który przy minimalnych nakładach operacyjnych pozwala w znaczący sposób przyśpieszać rozwój naszych Partnerów. Cieszy fakt, że ludzie w naszej branży są tak otwarci i gotowi na dzielenie się swoim know-how w celu tworzenia nowych rozwiązań. Dzięki temu wszyscy wygrywamy.

Pod koniec 2018 roku po tygodniach analiz i negocjacji wybraliśmy Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, przy współpracy z którym w pierwszym kwartale 2019 roku powstanie nowy sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny skoncentrowany przede wszystkim na współpracy ze średniej wielkości firmami pożyczkowymi korzystającymi z najnowszych rozwiązań technologicznych. Rok 2019 będzie zatem dla Credit Invest rokiem szybkiego zwiększania skali.

Na co zabrakło Wam czasu?

Wszystkie kluczowe cele, które zakładaliśmy na 2018 rok zostały w gruncie rzeczy zrealizowane. Po wybuchu afery z GetBack Inwestorzy przez kilka miesięcy żyli w niepewności przez co wstrzymywali się od inwestowania na rynku kapitałowym. To chwilowo ograniczyło nasze możliwości pozyskiwania środków na inwestycje, ale na szczęście wszystko wraca do normy. Mówię o tym, ponieważ skutkiem opisanej sytuacji było to, że w minionym roku nie byliśmy w stanie rozpocząć współpracy z tyloma nowymi firmami pożyczkowymi z iloma byśmy chcieli. Pracujemy bardzo intensywnie nad tym, aby w 2019 roku nadrobić zaległości i podpisać umowy z przynajmniej czterema nowymi Partnerami.

Plany Credit Invest na 2019?

Michał Podgórski Prezes Zarządu Credit Invest S.A.

W 2019 roku będziemy się skupiać w głównej mierze na 2 aspektach: zapraszaniu konkretnych firm pożyczkowych do współpracy z sekurytyzacyjnym funduszem inwestycyjnym oraz podniesieniu udziału pożyczek krótkoterminowych (30-60 dniowych) w całym portfelu wierzytelności Credit Invest S.A.

Kluczem do realizacji wymienionych planów jest skuteczne pozyskiwanie odpowiednich firm udzielających pożyczki niebankowe. Nasz idealny „kandydat” do współpracy powinien stosować „fintech’owe” modele zarządzania, tzn. korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, udzielać pożyczek w kanale online tworząc ciekawe modele biznesowe – chociażby w obszarze e-commerce – oraz posiadać lekką strukturę organizacyjną, która nie generuje rozdmuchanych kosztów stałych. Skala działalności ma dla nas drugorzędne znaczenie, ponieważ mamy świadomość tego, że dzięki naszemu finansowaniu odpowiednio zarządzana firma pożyczkowa może bardzo szybko osiągnąć dużą skalę.

Co Waszym zdaniem będzie miało istotny wpływ na rozwój branży w 2019 roku?

W dobie wchodzących w życie w lipcu 2019 roku zmian przepisów regulujących prowadzenie emisji obligacji korporacyjnych przedsiębiorstwa będą miały utrudnioną drogę do pozyskiwania finansowania w tej formie. Nie chcę się teraz rozwodzić nad szczegółami, ale uważam, że w 2019 roku karty na rynku pożyczkowym rozdawać będą te firmy, które zapewnią sobie dostęp do różnych źródeł finansowania.

Drugim niezmiernie istotnym elementem determinującym rozwój branży będzie z całą pewnością skuteczne pozyskiwanie nowych klientów. Baza osób korzystających z pożyczek niebankowych z roku na rok się powiększa, ale wzrost ten jest coraz wolniejszy. Wydłużanie okresów spłat i podwyższanie kwot maksymalnych udzielanych pożyczek to swoiste „wyciskanie” maksimum z obecnych klientów. Jest to w moim odczuciu niebezpieczny trend – trzeba robić to bardzo ostrożnie, aby nie okazało się za chwilę, że będziemy obserwować lawinę upadłości konsumenckich ze względu na przekredytowanie pożyczkobiorców.

Trzeci element, który od zawsze ma olbrzymi wpływ na rozwój branży to regulacje legislacyjne. Obawiam się, że to pobożne życzenie, ale mam nadzieję, że w 2019 roku Rząd nie będzie miał dla nas niespodzianek w postaci kolejnych rewolucyjnych zmian prawa uderzających w całą branżę. Tego zarówno sobie, jak i Państwu serdecznie życzę w Nowym Roku!

Podobne wpisy

Zamieść komentarz