Credit check w liczbach

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Credit check w liczbach robi wrażenie!

Po dwóch i pół roku istnienia Credit Check w liczbach robi naprawdę duże wrażenie! Co to jest Credit Check? Tłumaczy Bartosz Pundyk z Grupy Crif:

„Credit Check to platforma wymiany informacji pomiędzy kredytodawcami. Rozwiązanie, które powstało przy współpracy z liderami sektora pozabankowego w Polsce, to dziś jedno z podstawowych narzędzi do weryfikacji zdolności kredytowej konsumenta i ochrony antyfraudowej przeciwko oszustom. Jeszcze 3 lata temu kiedy rozwiązanie ruszało na rynku z ostrożnością patrzyliśmy na rozwój rozwiązania. Jednak na przestrzeni tych lat do współpracy przystąpili wszyscy najwięksi gracze polskiego rynku, dzięki czemu dziś wymieniamy informację o ponad 2,4 mln kredytobiorcach, zrzeszając ponad 90% branży pozabankowej, jeżeli spojrzymy na udział w rynku tych podmiotów”.

Okej, to gdy już mamy więcej wyjaśnień, ja zabieram się za analizę liczb.

Ponad 60 uczestników bazy. W tech chwili to wszystkie największe firmy udzielające pożyczek pozabankowych w Polsce. Wymienić tu należy na pewno inicjatorów, jak Bocian Pożyczki, Provident, Takto Finanse czy CreamFinance (w ramach której to spółki działają marki lendon, extraportfel i efino), Wonga oraz Vivus (udzielający pożyczek również pod marką zaplo.) W trakcie działania Credit Check instytucje pożyczkowe udzieliły przy jej współudziale ponad 10 mln pożyczek o wartości 25,7 mld PLN.

W jakim wieku są pożyczkobiorcy?

Na poniższym wykresie możemy zaś odczytać rozkład pożyczkobiorców wg. płci i wieku. Nie trudno zauważyć, iż ponad 1/4 bazy to pożyczkobiorca w przedziale 30-40 lat. Drugą i trzecią co do wielkości grupę stanowią osoby w wieku 40-65 lat. Bardzo mały odsetek do osoby młode, w wieku do 25 lat. Ta statystyka pokrywa się też z wiedzą jaką nabyłem podczas rozmów z osobami zarządzającymi ryzykiem, iż to najbardziej ryzykowna grupa potencjalnych pożyczkobiorców.

Jeżeli chodzi o rozkład sił wg. płci – to mamy nieznacznie większy odsetek kobiet w roli osób zaciągających zobowiązanie finansowe w firmie pożyczkowej.

Ile nowych osób bierze pożyczki?

Grafika “Nowe osoby, wg. miesiąca udzielenia pożyczki” wskazuje również trend z jakim mamy do czynienia na całym rynku pożyczkowym od drugiej połowy ubiegłego roku. Nakładając na wykres krzywą, nie da się nie zauważyć tendencji spadkowej pozyskiwania nowych klientów na rynku. (pamiętam kiedyś z nomenklatury firmy Provident, w której miałem okazję zdobywać doświadczenie zawodowe, takiego klienta nazywano “new door”).

Dodajmy, że na przedstawionej poniżej grafice, nowa osoba oznacza osobę, która nigdy wcześniej nie była “zarejestrowana” w systemie.

Średnia liczba pożyczek na osobę

Od powstania Credit Check rośnie średnia liczby pożyczek posiadanych przez jednego pożyczkobiorcę. Pod koniec 2017 roku to już średnio blisko dwie pożyczki na osobę. Myślę, iż wartość ta zacznie spadać w momencie kiedy nastąpią konsolidacje chwilówek w pożyczki ratalne, które w przeciwieństwie do krótkoterminowych zobowiązań finansowych są w dużym trendzie wzrostowym.

Bardzo ciekawy jest również rozkład aktywnych pożyczek w portfelu pożyczkobiorcy. Tutaj widzimy, iż 42 proc. pożyczkobiorców ma średnio od jednej do trzech aktywnych pożyczek.

Ciekawostką jest fakt, iż w dniu 01.02.2018 roku 2723 osoby posiadały 10 i więcej aktywnych pożyczek co stanowiło zaledwie 0,39% aktywnych pożyczkobiorców.

Credit Check dowodem na dojrzałość rynku pożyczek pozabankowych

Nie da się ukryć, iż wymiana informacji branżowej znacznie przyczynia się do bezpieczeństwa udzielania zobowiązań swoim potencjalnym klientom. To pokazuje jak rynek stał się dojrzały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Regulacje, którym musiały się poddać instytucje pożyczkowe oraz rozważne planowanie biznesu przez sprawnych managerów sprawiły, że mam dziś do czynienia branżą świadomą swojej roli w życiu codziennym każdego z pożyczkobiorców gdzie nie przedkłada się biznesu ponad zysk, który można wypracować wirtualnie dla swoich akcjonariuszy. Instytucje pożyczkowe pożyczają dziś pieniądze klientom, którzy będą w stanie je zwrócić.

Grupa CRIF zdobyła wyróżnienie Najlepsza Organizacja Wspomagająca 2017. Po raz pierwszy przyznane zostało podczas trzeciej edycji plebiscytu Loan Magazine Awards.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz