Jak ochronić się przed wyłudzeniem

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Systematycznie wzrasta liczba wycieków danych ze stron internetowych, systemów pocztowych, sklepów internetowych, a nawet urzędów. Wszystkie portale, na których pozostawiamy swoje dane, mogą w przyszłości paść ofiarą cyberataku. Wówczas nasze dane wpadną w niepowołane ręce, a my sami zostaniemy narażeni na niebezpieczeństwo wyłudzenia. Uchronić nas przed tym może usługa credit freeze, czyli tzw. lodówka kredytowa.

Wyciek danych – co nam grozi?

Każdy wyciek naszych danych osobowych zwiększa ryzyko podszycia się pod nas w chwili zakładania konta bankowego bądź podejmowania zobowiązania finansowego. Po zdobyciu naszego numeru PESEL, numeru telefonu oraz danych adresowych, nieuczciwa osoba może zatem podjąć za nas kredyt lub pożyczkę w firmie pozabankowej.

Credit freeze

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania takim przestępstwom jest credit freeze. To usługa, która pozwala nam zastrzec dane osobowe w specjalnej bazie. W ten sposób deklarujemy, że nie będziemy podejmować już żadnych kredytów ani pożyczek. Instytucje finansowe, podczas rozpatrywania wniosku o przyznanie zobowiązania, weryfikują dane osobowe w tego rodzaju bazie. Jeśli skorzystaliśmy z usługi credit freeze i zastrzegliśmy je, wówczas osoba wnioskująca o kredyt lub pożyczkę na nasze dane, zostanie odesłana z kwitkiem. Każdy tego rodzaju przypadek może także zostać zgłoszony policji.

Bezpiecznypesel.pl

Największe firmy pożyczkowe, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski, uruchomiły kilka miesięcy temu system Bezpiecznypesel.pl. To dzięki niemu każda osoba może teraz zastrzec swoje dane osobowe i zadeklarować, że nie będzie podejmowała już pożyczek. W ten sposób osoby będące w bazie nie padną ofiarą oszustów, którzy chcieliby na ich dane podjąć pożyczkę. Zastrzeżenie numeru PESEL może nas ochronić przed zostaniem ofiarą wyłudzenia, dlatego warto się na to zdecydować. W momencie, gdy będziemy mieli potrzebę podjąć tego rodzaju zobowiązanie, z bazy można się bez problemu wykreślić.

Niestety partnerami Bezpiecznypesel.pl są na razie tylko największe firmy pożyczkowe, jak Vivus, Provident, Wonga czy Bocian. Baza nie pomoże nam w momencie, gdy złodziej tożsamości uda się z naszymi danymi do banku bądź instytucji, która nie jest partnerem programu.

Alerty BIK i KRD

Bezpiecznypesel.pl nie jest jedyną platformą, która może nam pomóc w zwiększeniu swojego bezpieczeństwa. Z pomocą przychodzi nam także BIK, które posiada w swojej ofercie konto internetowe umożliwiające konsumentowi wgląd w informacje o wszystkich kredytach, które w przeszłości podejmował. W ten sposób możemy sprawdzić, czy nikt nie podjął niechcianej pożyczki na nasze nazwisko.

Kilka instytucji oferuje także usługę alertów, czyli powiadomień SMS wysyłanych w chwili, gdy jakiś bank bądź firma pożyczkowa sprawdza informacje na nasz temat w bazie. Również ten sposób może okazać się bardzo skuteczną ochroną przed złodziejami tożsamości. Tego typu usługę posiada w swojej ofercie BIK oraz Krajowy Rejestr Długów.

Sprawdź ROR

Krajowa Izba Rozliczeniowa już rok temu wprowadziła możliwość zasięgnięcia informacji o starych, zapomnianych rachunkach bankowych. Ten sposób możemy wykorzystać także do zorientowania się, czy nikt niepożądany nie założył konta na nasze dane osobowe. Aby tego dokonać, musimy złożyć wniosek w systemie Ognivo – usługa dostępna jest w każdym banku, musimy się w nim jednak stawić osobiście.

Kompleksowa ochrona

Ochrona naszych danych opiera się w dużej mierze na zdrowym rozsądku i pożytecznych nawykach, które warto w sobie wyrobić. Pierwszą zaporę przed wyłudzeniem pożyczki na nasze konto stanowi credit freeze, czyli informacja, że nie planujemy podejmować tego typu zobowiązań w najbliższej przyszłości. Kolejną barierę stanowią alerty BIK oraz KRD, czyli informacje o sprawdzaniu nas w bazach danych przez instytucje oraz wykaz zobowiązań, które kiedykolwiek podejmowaliśmy. Ostatnią częścią ochrony przed wyłudzeniami jest Ognivo, czyli system zbierający informacje o wszystkich rachunkach konsumenta w bankach i SKOK-ach.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz