Odpowiedzialne pożyczanie dla początkujących

dodał Tomasz Rafalski
2 komentarze

Notice: Funkcja do_shortcode_tag została wywołana nieprawidłowo. Próbowano parsować shortcode bez poprawnego wywołania zwrotnego: posts Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.3.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6078

Wielu Polaków spotkało się z sytuacją nagłej potrzeby gotówki w momencie, kiedy nasza skarbonka świeci pustkami. Z pomocą w takich chwilach przychodzą nam pożyczki, które stanowią nieocenione wsparcie w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Jak zadbać o odpowiedzialne pożyczanie, by bezpiecznie korzystać ze zobowiązań tego rodzaju?

Decyzja o podjęciu każdego zobowiązania finansowego powinna być podjęta w sposób rozważny i przemyślany. Przed podpisaniem umowy musimy wnikliwie przeanalizować swoją sytuację finansową i ocenić wysokość potencjalnych rat, na których spłatę będzie nas stać bez szkody dla domowego budżetu. Uregulowanie takiego zobowiązania będzie od nas wymagało sporo systematyczności i samozaparcia, ale w tym procesie pomóc nam mogą zasady odpowiedzialnego pożyczania.

Odpowiedzialne pożyczanie – jak to się robi?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć podczas zaciągania pożyczki, powinno być obliczenie całkowitego kosztu takiego potencjalnego zobowiązania. Do ostatecznej kwoty pożyczki należy doliczyć oprocentowanie oraz wszystkie dodatkowe opłaty. Często pożyczkodawcy na swoich stronach internetowych zamieszczają gotowe tabele, które pokazują nam całkowity koszt upatrzonej pożyczki. Jeśli nie możemy znaleźć takiej opcji to warto posłużyć się wskaźnikiem RRSO, czyli Realną Roczną Stopa Oprocentowania.

Wybierz odpowiednią ofertę

Firmy działające na polskim rynku pozabankowym najczęściej umożliwiają swoim klientom samodzielny dobór kwoty pożyczki oraz ilości dni, na który chcą ją podjąć. Łatwo w takiej sytuacji jest „zagalopować się” i wnioskować o kwotę wyższą niż będziemy w stanie spłacić. Właściwe dopasowanie kwoty pożyczki do własnych możliwości finansowych pozwoli nam uniknąć problemów w jej uregulowaniu bez szkody dla naszego rodzinnego budżetu. W ten sposób możemy również wybrać tę ofertę, która zapewni nam najkorzystniejsze warunki spłaty.

Umowa to podstawa

Media na każdym kroku wspominają o konieczności czytania umów przed ich podpisaniem, ale spora grupa Polaków nadal ma z tym problem. Tymczasem umowa stanowi podstawę prawną wszelkich transakcji, dlatego należy wnikliwie ją przeanalizować jeszcze przed jej zawarciem. Podczas tego zadania nie możemy się spieszyć – upewnijmy się, że dokładnie rozumiemy wszystkie terminy zawarte w dokumencie oraz że uwzględnia on całkowity koszt zobowiązania wraz z odsetkami i opłatami dodatkowymi. To właśnie w umowie powinny być także zawarte informacje na temat wysokości rat, okresu spłaty i ewentualnych negatywnych konsekwencji opóźnień w spłacie pożyczki.

Krzysztof Przybysz Ferratum Bank– Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania? Najważniejsze jest, by szybko podjąć działania i skontaktować się z pożyczkodawcą. Pomagamy naszym klientom na każdym etapie – od podpisania umowy po spłatę pożyczki, natomiast w w razie niespodziewanych kłopotów staramy opracować nowy plan działania. W wielu sytuacjach możliwa jest zmiana warunków na takie, którym pożyczkobiorca jest w stanie sprostać. Przede wszystkim nie lekceważmy wezwań do zapłaty – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

[posts title='Poradniki pożyczania' cat_name='poradniki' order='most_viewed'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz