Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy pożyczkowej?

dodał Rafał Tomkowicz
1 komentarzy

Notice: Funkcja do_shortcode_tag została wywołana nieprawidłowo. Próbowano parsować shortcode bez poprawnego wywołania zwrotnego: posts Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.3.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6078

Umowa pożyczkowa to jeden z najistotniejszych elementów całego procesu pożyczania pieniędzy. Warto zadbać o to, aby została dokładnie sprawdzona, a wszystkie jej punkty dokładnie przez nas zrozumiane. W przeciwnym razie może dojść do nieporozumień i problemów, które mogą okazać się sporym zaskoczeniem. Nie należy podpisywać umów „w ciemno” oraz w momencie, gdy jakikolwiek punkt umowy jest dla nas niejasny. Dotyczy to przede wszystkim pożyczek pozabankowych. Wszelkie wątpliwości powinny być omówione z pożyczkodawcą, dopiero po tym powinno nastąpić podpisanie umowy.

Główne elementy umowy z pożyczkodawcą

Klienci coraz częściej decydują się na wzięcie szybkiej pożyczki. Jest to dobry sposób na nieoczekiwane wydatki oraz załatwienie nagłych potrzeb finansowych. Pożyczki tego typu od pewnego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na rosnące zaufanie wobec firm pożyczkowych, które wypracowały sobie pozytywną renomę na rynku pozabankowych produktów finansowych. Po wybraniu interesującego rozwiązania w postaci pożyczki dostosowanej do indywidualnych potrzeb, należy dokładnie sprawdzić pożyczkodawcę, jego wiarygodność oraz warunki proponowanej przez niego umowy. Istotne jest, aby przed złożeniem podpisu wnikliwie ją przeczytać i przeanalizować zawarte w niej informacje.

Podstawowe elementy umowy pożyczki:

  • Data i miejsce podpisania,
  • Strony umowy (pożyczkodawca i pożyczkobiorca),
  • Pełna nazwa firmy pożyczkowej, adres oraz numery KRS, NIP, REGON (lub dane większej spółki, której pożyczkodawca jest częścią),
  • Podmiot i przedmiot (szczegółowy opis pożyczki, który zawiera informacje odnoszące się do wysokości kwoty pożyczki oraz terminu spłaty),
  • Podpisy obu stron (potwierdzające, że obie strony zapoznały się z treścią dokumentu i wyrażają zgodę na zawarte w nim warunki – dokument nabiera mocy prawnej).

Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że dokument umowy nabiera odpowiedniej formy i staje się prawnym dokumentem. Umowa pożyczkowa charakteryzuje się jednak dodatkowymi elementami i paragrafami, które są kluczowe podczas okresu kredytowania i mogą okazać się pomocne w przypadku problemów ze spłatą pożyczki. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest dokładne określenie następstw możliwych sytuacji, które mogą przytrafić się podczas trwania umowy.

Inne ważne punkty w umowie pożyczkowej to:

  • Warunki spłaty,
  • Proces odstąpienia od umowy,
  • Możliwość reklamacji,
  • Możliwość wcześniejszego uregulowania pożyczki,
  • Odstąpienie od umowy,
  • Wypowiedzenie umowy.

Znajomość wszystkich tych elementów w momencie zawierania umowy zagwarantuje bezstresowe spłacanie pożyczki oraz sprawi, że każda osoba korzystająca z pożyczki będzie liczyć się z konsekwencjami związanymi z niewypełnieniem warunków umowy.

[posts title='aktualności' count='3' offset='3'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz