Czym jest upadłość konsumencka i kiedy należy ją ogłosić?

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Upadłość kojarzy się najczęściej z problemami finansowymi firm, jednak o tym pojęciu coraz częściej słyszy się w odniesieniu do podmiotów indywidualnych. Opcja ogłoszenia upadłości konsumenckiej to jedna z możliwości rozwiązania kryzysowej sytuacji finansowej. Kiedy jednak można rozpocząć postępowanie upadłościowe? Jak przebiega i jakie są jego skutki?

Powody upadłości konsumenckiej

Utrata kontroli nad osobistym budżetem, brak umiaru w kwestii zaciągania szybkich pożyczek oraz coraz większa spirala zadłużeń to częsta przyczyna kryzysów finansowych. Niestety takie sytuacje nie kwalifikują się do możliwości wnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Może ona być skutkiem jedynie długów, które nie powstały z winy osoby fizycznej. Przyczyny te to np. utrata pracy, choroba czy wypadek. Długi, które powstały w wyniku nierozważnego korzystania z chwilówek nie stanowią podstawy do tego, aby wniosek o ogłoszenie upadłości został przez sąd upadłościowy rozpatrzony w sposób pozytywny.

Przebieg ogłoszenia upadłości

Po podjęciu decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, należy złożyć wniosek, który zostanie skierowany do sądu upadłościowego. Rozpatrzenie wniosku przez taki sąd może trwać 2 miesiące, choć istnieją sytuacje, w których trwa to dłużej. Wydłużenie może wynikać z konieczności przeanalizowania spisu wszystkich długów lub nawet powołanie biegłego, ponieważ wzięte pod uwagę powinny zostać wszystkie zaległości finansowe. Po pozytywnym rozpatrzeniu formularza urzędowego, powinny zostać podjęte próby negocjacji z wierzycielami.

Skutki upadłości finansowej osób fizycznych

Przed podjęciem decyzji o upadłości konsumenckiej należy przeanalizować dokładnie konsekwencje, jakie za sobą niesie. Majątek osoby ogłaszającej upadłość zostanie wyceniony, a później wystawiony na licytację. Uzyskana kwota powinna zostać przeznaczona na spłatę długów. Niezwykle istotne jest, że bankructwo w formie upadłości konsumenckiej można ogłosić tylko raz na 10 lat. Ponadto postępowanie upadłościowe ma wpływ na sytuację finansową. Taka osoba traci zdolność kredytową i możliwość korzystania z usług o charakterze finansowym – nie tylko w bankach, ale również w firmach pożyczkowych z sektora pozabankowego. Ograniczona zostaje także możliwość wzięcia pożyczki z komornikiem.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedną z możliwości rozwiązania kryzysu finansowego osoby fizycznej. Pociąga ona jednak za sobą poważne konsekwencje. Aby uniknąć konieczności ogłaszania bankructwa, warto kontrolować swoją sytuację finansową na bieżąco i postarać się o zapewnienie sobie zabezpieczenia finansowego odpowiednio wcześniej. Taka profilaktyka i oszczędności mogą pomóc przetrwać kryzys, nawet po niespodziewanych zdarzeniach losowych.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz